Razvoj usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom

Fond: Europski socijalni fond

Operativni program: OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.

Tip natječaja: Otvoreni trajni poziv na dostavu projektnih prijedloga (bespovratna sredstva)

Status: otvoren od 22.11.2016. do 31.12.2020.

Nadležno tijelo: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku

Područje: civilno društvo, socijalna uključenost

Prijavitelji: neprofitne organizacije

 

Opći cilj: Jačanje socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom kroz daljnji razvoj i povećanje kvalitete usluge osobne asistencije, videćeg pratitelja i tumača/prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika

Sažetak: Ova operacija bit će dodana vrijednost nacionalnom programu obzirom će se usluga osigurati većem broju korisnika, a ciljana se skupina i nadalje proširuje na osobe s intelektualnim teškoćama i mentalnim oštećenjima. Također, usluga se proširuje i na uslugu tumača/prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika i videćeg pratitelja za gluhe, gluhoslijepe i slijepe osobe. Nadalje, veći broj osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada moći će se zaposliti kao osobni asistenti odnosno tumači/prevoditelji znakovnog jezika te videći pratitelji u svojstvu vanjskih pružatelja usluga, a u provedbu će se uključiti veći broj organizacija civilnog društva, čime će se povećati dostupnost usluga osobne asistencije. Operacija pridonosi razvoju socijalnih usluga u zajednici, sprječava institucionalizaciju korisnika usluge te promiče pomirenje poslovnog i obiteljskog života omogućavajući osobama s najtežom vrstom i stupnjem oštećenja, osobama s intelektualnim i mentalnim oštećenjima, te gluhim, gluhoslijepim i slijepim osobama što samostalniji život i veću uključenost u zajednicu.

 

Ciljne skupine:

Skupina 1: 1. odrasle osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, u dobi od 18 do 65 godina

  1. odrasle osobe s intelektualnim teškoćama i mentalnim oštećenjima, u dobi od 18 do 65;

Skupina 2: 1. odrasle gluhe, gluhoslijepe osobe, u dobi od 18 do 65 godina

Skupina 3: 1. Odrasle slijepe osobe, u dobi od 18 do 65 godina

 

Prihvatljive aktivnosti:

Skupina 1:            Pružanje usluge osobne asistencije osobama s invaliditetom

Skupina 2: Pružanje usluge tumača/prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika osobama s invaliditetom

Skupina 3: Pružanje usluge videćeg pratitelja

 

Financijska alokacija: 90.000.000,00 kn

Svu dokumentaciju, informacije, kao i pitanja i odgovore možete pronaći na stranicama Europskog socijalnog fonda (ESF).

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)