Definirani višegodišnji prioriteti programa Europa za građane za period 2016.-2020.

Europska komisija je usvojila Radni program za program Europa za građane za 2016. godinu kojim su definirani prioriteti Programa.

Tako od 2016. godine više neće postojati jednogodišnji prioriteti (nekoliko prioriteta koji vrijede samo za pojedinu godinu), već isti višegodišnji prioriteti za čitavo razdoblje od 2016. do 2020. godine. Cilj ove promjene jest potencijalnim korisnicima dati više vremena za planiranje i pripremu projektnih prijedloga. Naravno, Komisija zadržava pravo dopune i/ili izmjene prioriteta ukoliko se za time pokaže potreba zbog novonastalih političkih okolnosti, no to će učiniti samo uz prethodne konzultacije s predstavnicima grupe za civilni dijalog i članovima Programskog odbora.

Za period 2016.-2020. teme su odabrane s ciljem poticanja rasprava o važnim događajima u starijoj, ali i recentnijoj europskoj povijesti (Europsko sjećanje), ali i o socijalnim, ekonomskim i političkim temama na EU razini (Demokratski angažman i građansko sudjelovanje):

Cjelina 1. Europsko sjećanje

1. Komemoracija značajnih povijesnih prekretnica u novijoj europskoj povijesti
2016 – 2017 – 2018 – 2019 – 2020*
2. Civilno društvo i građansko sudjelovanje pod totalitarnim režimima
3. Ostracizam i gubitak državljanstva pod totalitarnim režimima: izvlačenje pouke za današnjicu
4. Demokratska tranzicija, pristupanje Europskoj uniji i europeizacija

Cjelina 2. Demokratski angažman i građansko sudjelovanje

1. Razumijevanje i rasprava o euroskepticizmu
2. Solidarnost u vremenima krize
3. Sprečavanje stigmatizacije „imigranata“ i izgradnja drukčije predodžbe s ciljem
poticanja interkulturnog dijaloga i međusobnog razumijevanja
4. Rasprava o budućnosti Europe

Više informacija možete pronaći na stranicama Ureda za udruge.

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)